Proč Šiva

V klasickém pojetí hinduismu zaujímá hlavní místo trojice bohů Brahma, Višnu a Šiva (dohromady označovaní jako Trimúrti). Brahma je stvořitel, který stvořil tento svět, ale na jeho chod již nemá vliv. Višnu je udržovatel, Šiva ničitel.

Úloha ničitele však není v hinduismu pojímána tak negativně, jako v našem obvyklém pojetí. Staré, přežité, zkažené, nefunkční či nevyhovující je třeba zničit, aby se vytvořil prostor pro nový život. Tak jako musíme odklidit nepořádek ze stolu, abychom na něj mohli postavit vázu s květinami.

Šiva zároveň v mnoha příbězích vystupuje jako zachránce, z našeho pohledu i jako rebel nehodlající se smířit se „zaběhlými pořádky“, ale vždy bojuje proti zlu.

V současné době dochází k mnoha změnám – politickým, společenským, ekonomickým, tzv. stále se něco děje a najít pevný bod (který již potřeboval Archimédes, aby mohl pohnout Zemí) se zdá stále obtížnější. Přitom najít klid a vyrovnanost v sobě, znamená začátek spojení s vesmírem, krok k pochopení jeho neměnných a neoblafnutelných zákonů – světa, kde je vše v pohybu, nestálé a přece neměnné.

Stále více lidí cítí určitou spiritualitu a hledá onen záchytný bod, aniž by však chtěli přijmout nějaký koncept předkládaný k věření.

A tak pro ty, kteří vyráží na cestu, která je již sama o sobě cílem, ale i pro ty, kteří chtějí jen nějaké jiné než masově předkládané informace nebo „něco“ k zamyšlení vzniklo Shivacentrum.

Fotogalerie Václav Lídl vznikla jako splněný sen fotografa předkládat momenty v jejich nezkreslené podobě, která však má rovněž svou poezii, a zachovat, pro současníky možná nezajímavé, okamžiky na památku, zamyšlení či poučení dalším generacím.

Fotogalerie ("ve virtuální podobě Shivacentrum") by tak měla sloužit jako útočiště pro chvilku odpočinutí ze shonu života, být prostorem k zamyšlení a to bez ohledu na to, zda budete zrovna hledat samotu nebo se chtít setkat s přáteli.

Shiva

Šiva jako dítě

Shiva

Šiva na tygří kůži

Shiva

Šiva s manželkou Parvatí a synem Ganéšou

Vyrobila DS Websites